Що робити у випадку насильства в сім'ї?

Насильство в сім'ї – будь-які розумні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї по відношенню до іншого члена сім'ї, якщо ці дії завдають йому моральної шкоди, шкоди його фізичному чи психічному здоров'ю.

Якщо життя у Вашій сім'ї припинилося на жах, зволікати не варто. Складіть заздалегідь план своїх дій – що робити, куди піти у разі небезпеки. Якщо необхідно піти з дому – підготуйтеся: зберіть найнеобхідніші речі, ліки, одяг, ключі, особисті документи та документи, що підтверджують ваші права власності на житло, машину тощо. У випадку, якщо з Вами будуть діти – також підготуйте все необхідне.

Визначте не одне, а кілька місць, де Ви могли б сховатися, якщо підете з дому. Пам'ятайте адреси, номери телефонів людей, якими Ви можете довіритися у випадку загрози вчинення насильства, або організацій, до яких маєте намір звернутися.

Заздалегідь продумайте дозвіл на вирішення важливих юридичних питань, якщо Ви зважилися піти та розірвати сімейні стосунки – питання спільного проживання, місця проживання дітей та виплати аліментів. Юристи соціальних служб сім'ї, дітей та молоді чи громадських організацій можуть надати вам безкоштовну консультацію, яка коштує безкоштовно.

Також подумайте про те, як уберегти дітей від повторення ситуації насильства – домовтеся й підготуйте необхідні документи для керівника дитячого закладу або навчального закладу про те, що дитина опікується тільки Ви і ніхто, крім Вас, не має права їх вибирати.

Якщо Ви чи Ваші діти вже завдали тілесних уражень, обов'язково розкажіть про це працівників поліції та зверніться до медичної установи. Медичні висновки про отримані тілесні ушкодження можуть бути вагомим доказом того, що сталося.

Не дозволяйте нікому принижувати та зображати Вас. Уявіть найбільший розвиток подій та свій стан у такому випадку. Також уявіть своє життя без насильства. Намагайтеся досягти бажаних змін. Якщо Ви не можете застосувати щодо подальшого життя або Ви не приймаєте рішення – скористайтеся безкоштовними психологічними консультаціями соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та неврядових організацій.

Куди звертатися по допомогу у випадках проявів насильства?

·                 До дільного інспектора поліції.

·                 До кримінальної поліції у справах дітей.

·                 До центру соціальних служб сім'ї, дітей та молоді.

·                 До управління сім'ї та молоді районної, міської чи обласної державних адміністрацій.

·                 До громадських організацій, які надають допомогу постраждалим від населення.

Звернення необхідно подавати в письмовій формі на ім’я керівника органу влади із зазначенням своїх повних координат (П.І.Б., місце проживання, контактні телефони). У цьому коротко та чітко вказуються всі об’єкти справи та висловлюються конкретні вимоги щодо наслідків заяви, наприклад «Прошу притягнути винних осіб до відповідальності». Подавайте факти, які можуть бути підтверджені документально чи іншими об'єктивними доказами. Радимо надсилати звернення рекомендованим листом.

Пам'ятайте, що спричинення будь-якого виду тілесних пошкоджень, а також вчинення будь-яких інших дій проти життя та здоров'я, волі, честі чи гідності особи, а також проти статевої недоторканості, є злочинами.