Поради практичного психолога

«Як допомогти дітям адаптуватись до садочка після тривалого карантину»

 

Як працювати з дитячими емоціями

У зв’язку із тривалою перервою у відвідуванні дітьми закладу дошкільної освіти після карантину, спричиненого спалахом COVID-19, педагогам варто враховувати, що ймовірніше за все діти повернуться до садків тривожнішими, агресивнішими й "розгальмованішими".

У тих дітлахів, які не мають братиків чи сестричок, може спостерігатися підвищена чутливість до гучних звуків, швидка втомлюваність через більшу кількість контактів. 

Більшість дітей, які не спілкувались з однолітками в період карантину, можуть проявляти: підвищену агресивність, труднощі з концентрацією уваги, тривожність, замкненість.

Дошкільнятам важко буде одразу дотримуватися великої кількості нових правил і заборон, яким їх буде навчати вихователь, тому можливі протести, істерики, емоційні вибухи. 

Саме тому педагогам важливо пояснювати дітям їхні почуття, говорити з ними про можливі емоції і реакції, заохочувати, звертати увагу на їхні успіхи й  досягнення

 

Як обговорити з дітьми нові правила під час карантину

Можна, наприклад, запропонувати дітям перетворитись на супергероїв, запевнити дітей, що вони сьогодні – справжні супергерої здоров’я, які чудово справляються з усіма правилами та обмеженнями, яким ви їх навчите. 

Пояснюйте малюкам, що всі емоції важливі й корисні. А ось наша поведінка, коли ми переживаємо якісь емоції, може бути прийнятною чи неприйнятною. 

Ви можете вивчати з дітьми різні емоції. Важливо робити акцент на тому, що всі емоції допомагають нам бути в більшій безпеці й у контакті зі світом. Навіть страх, завдяки якому ми стаємо обережнішими й уважнішими.

Окрім того, разом із дітьми можна намалювати емоції: наприклад, веселе й сумне личка. Щоб діти їх показувати, коли радіють або засмучені.

Запитайте у дітей та навчайте їх як ми самі можемо змінити свій настрій з сумного на веселий. Обігрувати ці ситуації.

Запропонуйте дошкільнятам намалювати свій настрій у вигляді різнобарвного кола, веселки, чарівної тваринки тощо, а потім розповісти про свій малюнок, чому обрали саме ці кольори під час малювання, що відчували, коли малювали тощо.

Посткарантинний період варто розпочати з обговорення нових правил. 

Майте на увазі, що в дітей обов’язково відбудеться певне повернення до періоду адаптації - у знаннях, режимі й сприйнятті реальності дитячого садка. Допомогти дитині звикнути до нових правил найкраще можна за допомогою ігрового формату

Наприклад, на першій зустрічі можна запропонувати дітям перетворитися в "супергероїв", які пізнають життя на новій планеті. Ви можете сказати: "В усіх супергероїв є секретні місії. Ваші секретні місії такі: мити руки, використовувати дезінфектор…"

Формулювати правила варто так: "Супергерої піклуються про…", "Супергерої можуть…", замість "Ми з вами повинні…". 

Для того, щоб допомогти дітям навчитися тримати дистанцію, запропонуйте їм уявити, що в кожного є невидимий захисний скафандр на відстані витягнутих рук, який не можна чіпати. 

Поясніть те, що щодня у дітей будуть перевіряти супергеройське здоров’я, тобто вимірювати температуру

Розкажіть про все це вихованцям і покажіть на іграшках, як це відбуватиметься (або покажіть це у вигляді театралізації чи драматизації). 

Також обов’язково підкріплюйте пояснення та заучування нових правил наочністю, ілюстраціями чи піктограмами, які розмістіть на рівні очей дитини.

Пояснюючи правила, зробіть акцент на тому, що батькам дітей не можна заходити до космічного корабля. Адже вам потрібно попередити дітей, що батьки більше не заходять до приміщення групи і садочка. Можна навіть придумати особливий спосіб прощання, уникаючи тактильного контакту дітей та їхніх батьків.

 

Як полегшити адаптацію після карантину та знизити тривожність

Сконтактуйте напередодні у онлайн-форматі. Буде ідеально, якщо напередодні ви влаштуєте й модеруватимете кілька зустрічей дітей у ZOOM. 

У перший день в садку обов’язково проведіть дітям повторну "екскурсію" закладом. Нагадайте, де потрібно роздягатися, де знаходиться туалет, а де – спальня, "закріпіть" за кожною дитиною ліжечко та шафу для одягу. 

У перший тиждень усі заняття бажано проводити на третину коротшими, частіше змінювати види діяльності. 

Будьте готові до того, що після тривалого невідвідування закладу дошкільної освіти діти сильніше втомлюватимуться і можуть бути більш галасливими, занадто активними або, навпаки, загальмованими й тривожними.

Якщо за час карантину в дітей змінилася вихователь, їх варто попередити про це заздалегідь. Дуже добре, якщо напередодні вітального онлайн-дзвінка дітлахи побачать вашу фотографію (надішліть батькам своє фото з доброзичливим поглядом чи усмішкою).

У закладі вихователі перебуватимуть у масках, тож діти орієнтуватимуться лише на голос й інтонації, тому їм важливо побачити ваше обличчя напередодні, ідентифікувати і встановити контакт.

Можна заздалегідь підготувати приміщення групи. Наприклад зробити виставку – повісити на різні поверхні колажі з фотографіями дітей і їхніми малюнками (попросіть батьків принести свіжі роботи). Це допоможе дитині відчути, що простір садочка, в який вони повертаються - гостинний і безпечний.

Важливо вигадати ритуали вітання й прощання, які зменшують тактильний контакт педагога з дитиною. Дуже добре, якщо це будуть відомі всім пісеньки, невеличкі віршики чи дотики, які зараз є безпечними.

У період адаптації разом із дітьми важливо використовувати тему сім’ї та  дому. Метафора будинку повертає дітям відчуття безпеки. Можна малювати будинки, робити фігурки оригамі, будиночки із коробок, стільчиків, кубиків, лего, пластиліну. Можна запропонувати дітям намалювати свою сім’ю, розповісти чим любить займатися їхня сім’я у вихідний день, ввечері тощо.

Говоріть з батькам про правила адаптації дітей після карантину, режим дня дітей у закладі. Відповідайте на запитання про безпеку дітей, розкажіть про нові правила, які будуть впроваджені в період відновлення роботи закладу після тривалої перерви. Адже що менше тривоги у батьків, то легше дитина адаптується. 

Запропонуйте батькам для прощання із дитиною вигадати ритуал, який би нагадував малечі про родину: наклейку на ручку, браслет або малюнок у кишеньку, повітряний поцілунок тощо. 

 

Як компенсувати нестачу тактильної взаємодії

У період обмеження соціальної взаємодії та тактильного контакту один з одним у нагоді стане робота з тістом, глиною та фетром, яка не замінює, але дещо компенсує нестачу тактильних контактів, дотиків, прояву турботи та тепла. 

Якщо МОЗ не рекомендує використовувати перелічені матеріали, їх можна замінити на крупи, кінетичний пісок, легкі схеми оригамі або індивідуальні набори пластиліну чи пальчикових фарб. 

І головне, пам’ятайте, що ваша впевненість і спокій – передаються дитині, тому намагайтесь бути уважнішими, турботливішими до дітей у цей період набагато більше, ніж раніше.